Kup se pan owczarka, nie będziesz żałował!

Jakiś czas temu pisałam o tym, na co zwracać uwagę wybierając szczeniaka- skąd go brać, jak wybrać hodowlę itp. Ale nie popełniłam postu na temat- jak wybrać rasę, a to bardzo ważne. I najwyraźniej konieczne.

Ostatnio fundacja „Duch Leona”- zajmująca się przede wszystkim owczarkami środkowoazjatyckimi wrzuciła przejmujący post dotyczący uśpienia 9-miesięcznego owczarka środkowoazjatyckiego, o takiego ślicznego:

13882457_1768042303408698_2088978358196280788_n

W skrócie- państwo chcieli nowofunlanda, kupili owczarka środkowoazjatyckiego (CAO)… każdy, kto zna się choć trochę na psach wie, jaka jest ogromna różnica w charakterze niufa i CAO. No nieważne. Słodki szczeniaczek zaczął dorastać, zaczął sprawiać problemy, zaczął być agresywny. A agresywny CAO to POWAŻNY problem. Bardzo poważny. Pan zdecydował się psa uśpić, pomimo starań fundacji o zachowanie go przy życiu. Nic to, psa szkoda. Ale fundacja ma w tej chwili 2 inne, równie młode szczeniaki (tak, psy w wieku 7-8-9 miesięcy to są szczeniaki), którym również groziło uśpienie z powodu agresji (jednego państwo kupili zamiast labradora). A ile z nich jest usypianych po cichu??? Albo kończy życie w komórce zamkniętej na 4 kłódki, z jedzeniem przerzucanym górą?

I to nie dotyczy tylko CAO, ale też innych ras np. wilczaków czechosłowackich („bo zawsze chciałem wilka”), borderów („bo modny do sportu”), owczarków („bo Szarik”), rottweilerów („bo prestiż”) itp.

Naprawdę, dokładne zapoznanie się z charakterem i potrzebami rasy jest niezbędne do tego, by nasze życie z psem było udane. Bo inaczej dochodzi do tragedii- tej psiej i tej ludzkiej…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s