Szczepionkowe zalecenia

W styczniu tego roku opublikowano kolejny (po poprzednich z 2007 i 2010 roku) przewodnik szczepień psów i kotów, opracowany przez specjalistów z WSAVA (World Small Animal Veterinary Association).

puppy-1226294_1920

W tegorocznej edycji przewodnika podzielono szczepionki na te podstawowe oraz dodatkowe. Do podstawowych należą te szczepionki, które mają chronić zwierzęta przed chorobami zakaźnymi oraz zakażeniami grożącymi utratą życia i powinny być stosowane zawsze, zaś szczepienia dodatkowe powinny być podawane tylko wtedy, gdy są ku temu racjonalne wskazania (np. choroba występuje na terenie życia zwierzęcia). Do szczepionek podstawowych u psów zaliczono szczepienie przeciwko nosówce, chorobie Rubartha (czyli adenowirusowemu zapaleniu wątroby) oraz parwowirozie, zaś u kotów są to szczepionki przeciwko panleukopenii (spowodowanej kocim parwowirusem), herpeswirusowemu zapaleniu nosa i tchawicy oraz kaliciwirozie. Ponadto w niektórych krajach (np. w Polsce w odniesieniu do psów) do szczepionek podstawowych zaliczono szczepienie przeciwko wściekliźnie.

puppy-1118584_1920

W przewodniku podano także wytyczne dotyczące terminów podstawowego uodparniania psów i kotów i wyglądają one następująco: szczenięta/kocięta powinny być szczepione w wieku 6-8 tygodni przeciwko trzem podstawowym chorobom z użyciem szczepionek zawierających żywe wirusy (adenuowane lub rekombinowane). Kolejne szczepienia powinny być przeprowadzone co 2-4 tygodnie do czasu ukończenia przez psa/kota 16 tygodnia życia. Następnie dawka przypominająca po 6 miesiącach bądź roku (spore widełki 😉 ) i kolejne co 3 lata.

dog-1304448_1920

W przypadku wścieklizny u psów pierwsza dawka powinna być podana szczeniętom 12-tygodniowym- jeżeli zaszczepione zostanie szczenię młodsze, to i tak należy je ponownie zaszczepić w wieku 12 tygodni (co też często wymagane jest przez prawo w wielu krajach). Zazwyczaj nie ma potrzeby podawania kolejnej dawki szczepionki dopóki pies nie ukończy roku, a kolejne szczepienia uzależnione są od decyzji administracyjnych (u nas w Polsce co 12 miesięcy).

dog-1282990_1920

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s