Z cyklu:”Jak uśmiercić pupila” SPOSÓB Nr 6

GLIKOLEM ETYLENOWYM!

Środek ten popularnie stosowany jest do płynów niezamarzających do szyb, w instalacjach chłodniczych, grzewczych i klimatyzacyjnych. Ma słodki smak i do zatrucia zwierząt dochodzi najczęściej po spożyciu płynu wyciekającego z chłodnicy, wody do której dolano glikol (np. po spuszczeniu z instalacji), a w literaturze opisano nawet przypadek zatrucia psa, który zjadł kulki z farbą do paintballu.

Uniwersalny-plyn-do-chlodnic-Glidex-34021-big

Śmiertelność po spożyciu glikolu u kotów wynosi 96-100%, zaś u psów 59-70%. Śmiertelna dawka glikolu wynosi odpowiednio 1,4 ml/kg m.c. u kotów i 4,4-6,6 ml/kg m.c. u psów. Glikol wchłania się niezwykle łatwo z przewodu pokarmowego, toteż po godzinie od spożycia prowokowanie wymiotów nie ma sensu. A tak naprawdę trujący jest nie sam glikol etylenowy, tylko jego metabolity powstające w organizmie.

Ciekawostką jest to, że w leczeniu stosuje się dożylne podanie alkoholu etylowego (czyli tego „zwykłego”), który jest rozkładany w organizmie przez ten sam enzym co glikol etylenowy- w związku z czym oba środki „konkurują” o ten sam enzym. Obecnie dostępny jest dużo bezpieczniejszy od alkoholu etylowego inhibitor tego enzymu, ale nadal, w przypadku braku inhibitora, alkohol bywa używany.

c1c69fe0-e8c3-11e4-9cdd-0025b511226e

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s