Z cyklu:”Jak uśmiercić pupila” SPOSÓB Nr 5

KSYLITOLEM.

Ksylitol to naturalny alkohol cukrowy zawarty w niewielkich ilościach w wielu owocach i warzywach. Z uwagi na słodki smak oraz właściwości zwalczające płytkę nazębną często stosowany jest jako substancja słodząca w gumach do żucia, miętówkach czy produktach do higieny jamy ustnej, zaś ze względu na niski indeks glikemiczny ksylitol powszechnie i w dużych ilościach wykorzystywany jest jako substytut cukru w piekarnictwie i gospodarstwach domowych.

cukier_brzozowy

Ksylitol jest zazwyczaj jednym z produktów „zastrzeżonych” w produkcie i często nie jest wyróżniony na opakowaniu, a znajduje się w wielu zaskakujących produktach, np. w sprayach do nosa, tabletkach nasennych sprzedawanych bez recepty, multiwitaminach, lekach zobojętniających kwas żołądkowy, środkach przeczyszczających, chlebie, muffinkach oraz oczywiście w gumach do żucia czy miętówkach. Baaa! nietoksyczne ilości ksylitolu są spotykane nawet w niektórych produktach przeznaczonych dla zwierząt.

Toksyczność ksylitolu zależna jest od dawki- do wywołania hipoglikemii u psów potrzeba około 0,1 g/kg m.c., natomiast dawka około 0,5 g/kg m.c. powoduje martwicę wątroby. Większość gum do żucia i miętówek zawiera od 0,22 do 1 grama ksylitolu w jednej sztuce, dlatego już jedna może wywołać u psa ważącego 4 kg hipoglikemię.

ksylitol

Rokowanie w przypadku hipoglikemii jest bardzo dobre, o ile pies szybko trafi do lekarza weterynarii. Natomiast w przypadku niewydolności wątroby rokowanie jest ostrożne.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s