O rasie: Rottweiler

Wbrew utartym opiniom rottweilery to bardzo zrównoważone psy o doskonałej psychice i świetnie nadają się na psa domowego- są lojalne wobec rodziny, dostojne, samym wyglądem odstraszają nieproszonych gości, a do tego są zawsze chętne do zabawy i z zapałem towarzyszą domownikom podczas różnych aktywności. Według mojego mniemania są to psy „łatwe”- stabilna psychika wyklucza nadmierną lękliwość, wrażliwość czy histeryczność, wymagają więc tylko zwykłej pracy wychowawczej i prawidłowej socjalizacji w szczenięctwie. Niemniej nie należy zapominać, że są to psy bardzo silne i o mocnych popędach, które należy odpowiednio ukierunkować.

10359412_865962036784840_6207471328543532899_n

Niestety, w ostatnich latach nastąpiła moda na krótkie pyski u rottweilerów, co niesie ze sobą ryzyko wielu kłopotów zdrowotnych, a także ogranicza znacznie użytkowość tych psów. Mam nadzieję, że hodowcom uda się zachować stary typ rottweilera o prawidłowych proporcjach głowy- rottweiler ma być przede wszystkim psem użytkowym, a dopiero potem pięknisiem wystawowym. W tym celu musi też być zdrowy- a w związku z masą i wielkością trzeba mieć na uwadze, że rottweilery są podatne na dysplazję stawów biodrowych i łokciowych. Ryzyko dysplazji można zredukować wybierając do hodowli tylko zwierzęta zdrowe i przebadane, ale nie tylko czynniki genetyczne odpowiadają za wystąpienie dysplazji- także warunki utrzymania szczeniaka, ilość ruchu i sposób żywienia mają znaczenie. Ponadto rottweilery jak wszystkie duże psy są narażone na skręt żołądka i mają większą szansę zachorowania na raka kości niż psy ras małych. Dlatego decydując się na rottweilera należy pamiętać o kosztach weterynaryjnych! Mimo wszystko rottweilery to psy stosunkowo zdrowe, zwłaszcza w porównaniu do innych ras podobnej wielkości.

Jeśli chodzi o codzienne życie z rottweilerem to warto pamiętać, że te psy wymagają dobrej jakości karmy i dodatków wspomagających pracę stawów i rozwój koścca. A że są to psy duże, toteż koszty wyżywienia są stosunkowo wysokie.

Rottweilery nie wymagają szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, jedynie w okresach wymiany sierści sypie się z nich nieprzyzwoicie i wtedy wymagają codziennego szczotkowania. Poza tym są brudasami- uwielbiają kałuże i maseczki błotne, a o tym, że piły wiadomo po zachlapanej podłodze i ścieżce wodnej prowadzącej od miski z wodą do… np. legowiska. Albo łóżka 😉

W skrócie- rottweiler to solidna niemiecka marka 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s