O rasie: Staffordshire Bull Terrier

Staffordshire Bull Terriery popularnie zwane staffikami ku mojej rozpaczy ostatnio stają się bardzo modne, co, jak powszechnie wiadomo, nie jest najszczęśliwsze dla rasy- wraz z rosnącą popularnością pojawiają się pseudohodowle nastawione na zysk, rozmnażające chore bądź nieprawidłowe psy i nie zapewniające szczeniakom prawidłowych warunków rozwoju. Im więcej psów- tym więcej przypadków oddawania do schroniska, tym więcej psów o nieprawidłowych charakterach, agresywnych, lękliwych…

Staffiki, chociaż są zachwalane jako idealne dla każdego, nadal przecież pozostają PSAMI, a w szczególności TERRIERAMI, co rodzi specyficzne potrzeby, po spełnieniu których staffiki faktycznie mogą być ideałami. Przede wszystkim są to psy aktywne- wymagają ruchu, pracy, zajęcia, bo znudzone- mogą zdemolować dom. Nie oznacza to, że trzeba z nimi ganiać codziennie na 2-godzinny spacer, ale ten spacer powinien być, a w weekendy- dłuższy i aktywniejszy. Dobrze prowadzony staffik szaleje na spacerze i śpi w domu.

Staffik jest psem bardzo nastawionym na człowieka- uwielbiają ludzi i wymagają stałego z nimi kontaktu, co wiąże się najczęściej z tym, że staffik robi za dodatkowy cień człowieka (i tak, bywa to denerwujące). Ich uwielbienie (nie)stety rozciąga się także na obcych ludzi- na spacerze ciągną do każdego kto zacmoka (lub nie), a puszczone luzem muszą koniecznie przywitać się z każdym na swojej drodze. Gościom wskakują na kolana i nie zapominają ich przy tym wycałować. Są świetnymi towarzyszami dzieci, ale przy swojej energii i gracji porównywalnej ze słoniem w składzie porcelany często je przewracają (czasem nawet nie zwracając na to uwagi: „dziecko?? ale jakie dziecko?? tu było dziecko??””), co niekoniecznie może podobać się rodzicom dziecka. No i zdecydowanie nie nadają się na psy pilnujące- złodzieja powitają z radością i jeszcze pokażą mu, gdzie pan trzyma kosztowności.

Z racji krótkiej sierści bez podszerstka psy te nie nadają się do życia na podwórku, za to brak podszerstka bywa całkiem korzystny przy utrzymywaniu porządków w domu. Uwielbiają spać pod kołdrą i marzną zimą, toteż wymagają docieplenia w postaci np. kurteczki, co może burzyć ich wizerunek „prawdziwych twardzieli”.

12107730_950648181648973_4358546349260564524_n

Przez miłośników staffiki nazywane są „świnkami”- tak tak, taplanie się w błocie to coś, co przeciętny staffik uwielbia i uskutecznia na każdym spacerze (a potem oczywiście entuzjastycznie wita się z właścicielem). Wprawdzie krótka sierść sprawia, że szybko wysycha i obkrusza się z błota, ale mimo wszystko staffik to nie najlepszy wybór dla estety i/lub perfekcyjnej pani domu.

10428641_864857746894684_4588657474372691773_n

Staffiki są dość specyficzne jeśli chodzi o inne psy- bawią się „w mordowanie”, wydają dziwne odgłosy i dużo warczą, co może rodzić nieporozumienia w kontaktach z innymi psami. Dodatkowo staffiki są zazwyczaj „twarde” psychicznie i nie puszczają płazem zniewag od innych psów. A jakby dorzucić do tego brak właściwej socjalizacji to mamy jak w banku, że nasz staffik będzie postrachem osiedla.

Ale jeżeli jesteś człowiekiem aktywnym, lubisz ruch na świeżym powietrzu, nie przejmujesz się bałaganem, szukasz przyjaciela na dobre i złe i masz pod bokiem dobrego szkoleniowca, który pomoże Ci prawidłowo wychować swojego staffika to tak- staffik to najlepszy wybór.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s