Zabawki do żucia

O potrzebie żucia/gryzienia trochę było tutaj– żucie jest jedną z kilku potrzeb niezbędnych psu do zachowania równowagi emocjonalnej. W różnych badaniach dowiedziono, że dla dobrego samopoczucia pies powinien codziennie przez minimum pół godziny przeżuwać pokarm (gryźć, wylizywać…) i że ta potrzeba może się zmieniać w zależności od sytuacji- młodsze psy potrzebują więcej żucia, psy nerwowe potrzebują więcej żucia, psy po emocjonujących wydarzeniach potrzebują więcej żucia… Samo żucie jest czynnością uspokajającą. Biorąc pod uwagę, że większość psów jest żywionych suchą karmą żucia za wiele nie mają i dlatego powstały zabawki mające na celu zapewnienie psom tej potrzeby. Na rynku mamy dostępnych kilkadziesiąt zabawek, ja przedstawię Wam te, które znam, używam i polecam:

  1. klasyczny kong, dostępny w kilku rozmiarach i rodzajach (czarny jest ekstra mocny dla psów-niszczycieli, czerwony standardowy i niebieski/różowy miękki dla szczeniąt, fioletowy dla geriatrii itp). 18_max                  Takiego konga można nafaszerować ciastkami, pastami, pasztetem, mięsem mielonym, serem białym, jogurtem (i zamrozić)- pomysłów jest kilka. W każdym bądź razie pies po otrzymaniu takiego konga musi poświęcić kilka(naście) minut na wydobycie jedzenia ze środka, zaspokaja potrzebę żucia i lizania (tak na marginesie- lizanie jest bardzo samonagradzające, stymuluje produkcję endorfin w mózgu- tych samych, które są produkowane m.in. podczas brania narkotyków! stąd tak ciężko u niektórych psów zlikwidować nawyk wylizywania różnych części ciała, często aż do krwi) i ogólnie powinien się uspokoić i zmęczyć. Kongi powinny być zabawkami dostępnymi tylko na czas jedzenia, następnie zabrane i umyte- tak traktowane mogą przeżyć wiele lat w zdrowiu i dobrej kondycji, mam już drugą generację psów korzystających z tych samych kongów, które mają obecnie kilkanaście lat (kongi, nie psy 😉 ) i jeszcze posłużą.
  2. firma Kong ma w swojej produkcji kilka innych, ciekawych zabawek na smakołyki, np. takie: 7_maxte akurat faszeruję suchą karmą w rozmiarze max (np. karmy dental) lub ciastkami psimi. Innym ciekawym przykładem są kongi qest: kongquest                                          dla mnie o wiele lepsze od klasycznego bałwanka kongowego, bo zajmują moim sprytnym psom trochę więcej czasu przy wylizywaniu  mięsa/pasztetu. Niestety, są za to mniej trwałe i gwiazdka podczas mojej nieuwagi straciła trochę na kształcie.
  3. Everlasting Treat Ball– kolejna firma produkująca zabawki na smaczki, z bardzo fajnego trwałego materiału. Wybór mają spory, np.

    do zabawek można dokupić pasujące ciasteczka, ale można oczywiście użyć własnych produktów.

  4. kości wołowe SUROWE– czasami dostępne w sklepach, czasami trzeba się pofatygować do rzeźni celem zakupu. Warto- bo taka kość zajmie psa na długo, a nie ma obawy, że zostanie zjedzona (nadgryziona, ale nie zjedzona). Ja używam takiej kości przez około 3 dni- daję na pół godziny, zabieram do lodówki i daję następnego dnia do momentu aż kość zaczyna śmierdzieć lub pies nie jest nią zainteresowany. 431142_197719297003956_1804051120_nUWAGA! kości wędzone wołowe mają zmienioną strukturę kości, są bardziej miękkie i łatwiejsze do rozgryzienia toteż zdarzają się psy (obok tych w ogóle nie zainteresowanych) które ZJADAJĄ takie kości, co może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych (z zatkaniem włącznie).
  5. kości długie wołowe cięte (SUROWE)– czyli szpik kostny otoczony kością. 20160208_162244-2Bardzo fajna sprawa dla psa, a ponadto zużyty krążek można wykorzystywać jako zabawkę do faszerowania pasztetem czy mięsem mielonym. 20160208_162326-2

To są moje typy polecanych zabawek na smakołyki. Chciałabym jeszcze napisać o popularnych kulach-smakulach- bardzo ich nie polecam, jako że powodują pobudzenie u psa (gonienie za piłką i polowanie na smakołyki) i nie zapewniają możliwości spokojnego wylizywania/wygryzania jedzenia, a przecież w całym tym zapewnieniu psu żucia chodzi o USPOKOJENIE psa, a nie POBUDZENIE.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s