Obroża idealna

Zaczynamy nową kategorię wpisów dotyczącą sprzętu okołopsiowego- potrzebnego i polecanego. Na pierwszy rzut idą oczywiście obroże, bo to o nich się myśli przede wszystkim mając w planach kupno psa.

Obroży na rynku mamy zatrzęsienie, ale można je podzielić na dwie główne kategorie:

  1. obroże treningowe- wśród których wyróżniamy kolczatki, obroże elektryczne, łańcuszki, obroże zaciskowe i półzaciskowe. Popełnię o nich wkrótce osobny wpis a tutaj tylko napiszę, że absolutnie nie powinny to być obroże do codziennego użytku (a często są…), a jedynie sprzęt szkoleniowy, używany czasowo przez profesjonalistów.
  2. obroże zwykłe- i tutaj akurat wybór raczej odnosi się do materiału, rodzaju zapięcia, szerokości i wzoru na obroży.

Jeśli chodzi o obroże zwykłe, to już parę lat temu ustaliłam, jaka powinna być idealna obroża- szeroka i miękka. Szeroka, bo w przypadku pociągnięcia przez psa nacisk rozkłada się na większą powierzchnię i ma mniej niszczącą siłę (więcej o problemach spowodowanych obrożą tutaj ). A miękka, by nie krępowała psa w żaden sposób.

Obecnie moje psy korzystają z obroży szytych na miarę przez Modną Kozę (ale pewnie inne firmy też takie mogą uszyć)- mamy je już rok i jestem z nich bardzo zadowolona:

12401913_10205080245079180_2321401811268013158_o

Oczywiście mają  wady- biorąc pod uwagę nasze spacery obroże natychmiast po wypraniu tracą swój piękny kolor na rzecz koloru błotnego. Drugą, dużo poważniejszą wadą jest kółeczko do zapięcia smyczy zaraz przy klamerce- przy ruchu kółeczko systematycznie stuka w klamerkę i skoro mnie to drażni, to co dopiero psa, którego słuch jest tak doskonały! Ale poza tym to nie mam im nic do zarzucenia, a Moda Koza za dodatkową opłatą wyhaftowała na obrożach mój numer telefonu.

Z obroży robionych na zamówienie mam też piękne obroże z El Perro- jest to firma specjalizująca się w psach bojowych, obroże są solidne, mocne, fantastycznie  wykonane i naprawdę piękne. Można sobie zażyczyć i haft i laminówkę odblaskową. Niestety, obroże są bardzo sztywne- i o ile przy psie z dłuższą szyją nie ma to aż takiego znaczenia (chociaż uważam, że psy wolą obroże miękkie i dopasowujące się do psa), o tyle przy takim staffiku czy bulterierze obroża może poważnie ograniczyć ruchomość szyi.

10355689_10201976714492855_1807273776334633837_o

DSC_0053

tu porównanie obroży z El Perro z dwoma z Modnej Kozy.

Całkiem ciekawą i bardzo przyjazną dla psa obrożą są obroże fińskiej firmy Happy Dog, zaprojektowane przez Raili Halme, światowej klasy behawiorystkę i trenera. Obroże są bardzo szerokie, bardzo miękkie, z materiału łatwo schnącego i zakładane przez głowę z opcją półzacisku. Zakładane przez głowę, bo według niektórych badań mikrodrgania zapięć obroży emitują nieprzyjemne dźwięki, których my nie słyszymy, ale psy już tak. Z opcją półzacisku- by nie przeciskać obroży przez głowę (wiele psów tego nie lubi, podobnie zresztą jak małe dzieci), tylko swobodnie ją założyć. Są to obroże produkowane komercyjnie więc o numer telefonu trzeba zadbać samemu przy pomocy zawieszki (która stuka o kółko 😛 ), ale za to mamy szeroki dobór obwodów, tak żeby dopasować idealnie każdemu psu. Niestety, także te obroże mają wady- zjeżdżają (ale nie spadają) podczas schylania głowy. No i kolory są jakieś takie… bure 😉 Biorąc pod uwagę to, że niektórzy dobierają kolor obroży pod swoje ubranie, Happy Dog nie daje pola do popisu 😉

 

A więc czy istnieje obroża idealna? Póki co najbliżej do ideału mają obroże Modnej Kozy (swoją drogą Modna Koza została laureatem konkursu Top For Dog w kategorii obroży i szelek!), ale ostatnio zamówiłam obroże z BioThane, zapinane na zwykłą klamerkę z paskiem odblaskowym. Oczywiście, jest to produkcja komercyjna, więc nie ma opcji wydrukowania numeru telefonu (ale pewnie można napisać flamastrem wodoodpornym!), no i największa dostępna szerokość to 2,5 cm. Za to są odblaskowe, miękkie i wodo- i brudoodporne, a to przy moich psach ma spore znaczenie!

firedog_biothane_collar_basic_reflect_19mm_orange-31237

Reasumując, idealna obroża powinna być:

  1. miękka
  2. szeroka
  3. wodo- i błoto-odporna
  4. odblaskowa
  5. nie wydająca zbędnych dźwięków
  6. z opcją dodania numeru telefonu

Kto ma taką?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s