Jak rozmawiać z psem

Najkrócej: po psiemu 😉

dogs-708354_1920

Ludzie uważani są za najbardziej inteligentne stworzenia na świecie. Mimo to nadal usiłują nauczyć psa ludzkiego języka, zamiast samemu nauczyć się mówić po psiemu! Pies, jako umysł 2-letniego dziecka, nie jest w stanie pojąć czegoś tak skomplikowanego, jak ludzkie porozumiewanie się. Tym bardziej, że psy są zwierzętami przede wszystkim niewerbalnymi, podczas gdy ludzie- wręcz odwrotnie. W psim świecie dźwięki wydawane przez psy mają pomniejsze znaczenie, natomiast ogromną rolę gra język ciała. Dlatego niemożliwością jest wymaganie od psa, by nauczył się gadać po naszemu! Owszem, psy są w stanie przyswoić sobie znaczenie około 100 słów, ale to nie znaczy, że będą potrafiły mówić po ludzku. Pies poprzez naukę będzie kojarzył znaczenie danego słowa (np. SIAD; ale UWAGA!! SIAD to nie to samo, co USIĄDŹ!!!) z daną czynnością (położeniem tyłka na ziemi) i tylko tyle.

A więc wiesz już, że to Ty musisz nauczyć się mówić po psiemu. I że psy rozmawiają głównie za pomocą języka ciała. A co jeszcze?

Psy są niezwykle uprzejme i ponad wszystko wolą unikać sytuacji konfliktowych. Właśnie dlatego „stworzyły” system sygnałów, nazywanych przez ludzi sygnałami uspokajającymi (z ang. calming sygnals, czyli Csy- obecnie uważa się je raczej za sygnały stresu, ale znaczenie pozostało takie samo), które mają na celu bezkonfliktowe współistnienie w stadzie. Psy stosują te sygnały wobec wszelkich istot, z którymi wchodzą w interakcję, czyli także wobec ludzi. Popularne sygnały uspokajające to ziewanie, zwolnione tempo poruszania się, zabawowy przypad na przednich łapach, odwracanie głowy, mrużenie oczu, oblizywanie się, obwąchiwanie trawy, obchodzenie łukiem. Jednak sygnałów tych jest dużo, dużo więcej.

Jeżeli zauważysz, że pies stosuje wobec ciebie któryś CS, zazwyczaj oznacza to, że czuje się zaniepokojony Twoim działaniem i pokazuje Ci, żebyś się uspokoił i zaczął zachowywać „uprzejmie”. Nie ma sensu dopowiadanie psu w jego języku- po prostu zmień coś w swoim zachowaniu.

pets-85128_1920

Ludzie według psów są bardzo nieuprzejmi- podchodzą na wprost, klepią po głowie lub karku, wpatrują się w psa. Takie zachowania w psim świecie uchodzą za wręcz niegrzeczne i nie ma się co dziwić, że właśnie w takich sytuacjach dochodzi do pogryzień! Bo jeżeli ktoś nie reaguje na subtelne prośby, no to trzeba dosadnie mu pokazać, że nie życzymy sobie takich zachowań.

Jak wobec tego postępować w stosunku do psa:

  • nigdy nie podchodź do psa na wprost- jak wspomniałam, jest to wielce nieuprzejme i wywołuje u psa stres (wg badań naukowych psom, do których ludzie zbliżali się na wprost, puls skakał ponad 2-krotnie!!); staraj się podchodzić po łuku, zwłaszcza do obcych psów, lub jeżeli widzisz, że pies jest zaniepokojony i wysyła Ci CS. Często wystarczy nawet nieznacznie obrócić ciało, by pies się uspokoił
  • nie głaszcz psa po głowie i karku- są to strefy niezwykle czułe u psa i stanowiące pierwsze miejsce w przypadku ataku, dlatego psy tak bardzo nie lubią dotykania tych miejsc. Oczywiście jest możliwe, że Twój pies lubi głaskanie po głowie, ale zazwyczaj tylko od „swoich” ludzi i w sytuacjach całkowicie bezstresowych. To tak, jak z nami- możesz lubić, jak Twój współmałżonek będzie głaskał Cię po głowie, ale na pewno nie spodoba Ci się, jak po głowie poklepie Cię obca, przypadkowo spotkana osoba!

dog-454145_1920

  • nie patrz się psu w oczy- patrzenie w oczy jest sygnałem grożącym, dlatego patrzenie obcemu psu w oczy może być wręcz niebezpieczne! Oczywiście, tak samo tutaj powinniśmy brać pod uwagę, czy pies jest znajomy czy nie i jaka to jest sytuacja, w której się znajdujemy. Czasami wręcz sami zachęcamy psa do tego, by patrzył nam w oczy, na przykład ucząc go „uwagi”

child-646149_1920

  • nie pochylaj się nad psem- a przynajmniej staraj się tego unikać. Zamiast pochylania się, na przykład w celu założenia psu obroży, po prostu przykucnij (bokiem do psa)- będzie Ci za to wdzięczny nie tylko Twój pies, ale i Twój kręgosłup. Pamiętaj- najwięcej pogryzień zdarza się, gdy człowiek pochyla się nad pyskiem psa

dog-571125_1920

  • witając się z psem, ustaw się lekko bokiem, odwróć głowę i wystaw rękę grzbietem dłoni do psa, żeby mógł zapoznać się z Twoim zapachem. Następnie możesz delikatnie podrapać psa pod brodą
  • psy nie lubią przytulania- jest to dla nich zbyt bliski kontakt i ZAWSZE pies będzie wysyłał do Ciebie sygnały mówiące o tym, że czuje się niekomfortowo
  • mów spokojnie i po cichu- psy mają doskonały słuch i usłyszą nawet szept
  • nie przeszkadzaj śpiącemu psu- Ty też tego nie lubisz, dlaczego więc uważasz, że Twój pies będzie skakał z radości za każdym razem, jak przeszkodzisz mu w śnie? To, że nigdy dotąd nie strzelił do Ciebie zębami świadczy tylko i wyłącznie o jego kulturze!
  • nie zabieraj psu jedzenia czy zabawek- zawsze się wymieniaj

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s