Pies w więzieniu

Wbrew pozorom klatka nie jest więzieniem i nie powinna wywoływać w nas negatywnych emocji. Zdecydowana większość psów lubi klatkę traktowaną jako miejsce schronienia, a nie miejsce zamknięcia. Psy mają instynktowną potrzebę schronienia się w miejscu osłoniętym ze wszystkich stron, gdyż daje im to poczucie bezpieczeństwa. Dlatego prawidłowo wprowadzona klatka jest dla psa miejscem, w którym nie zagrożony może wreszcie wypocząć. Szczególnie ma to znaczenie w przypadku wyjazdów z psami- czy to na zawody, czy też wystawy, które same w sobie są miejscami wybitnie stresującymi, toteż możliwość schronienia się we własnej norze jest czynnikiem obniżającym poziom stresu.

Klatkę wprowadzamy stopniowo- pierwszy raz zachęcamy psa do wejścia do środka za pomocą smakołyków. Dajemy możliwość zapoznać się psu z klatką, obwąchać, zobaczyć z każdej strony. Następnie wrzucamy do środka parę smakołyków. W porze posiłku można zaserwować psu miskę w klatce. Jak już pies bez problemu wchodzi do klatki, możemy przejść do następnego etapu, czyli zamknąć psa w klatce podczas jedzenia posiłku. Jak tylko pies skończy jedzenie- natychmiast go wypuszczamy. Zamykamy też psa w klatce z wędzonym uchem lub kością do poobgryzania. Jeśli zauważymy, że zmęczony pies kieruje się do klatki- również możemy na czas odpoczynku przymknąć drzwiczki. NIGDY nie robimy niczego, co mogłoby źle kojarzyć się psu z klatką!! Nie zamykamy w niej psa za karę, nie wyciągamy z niej psa za fraki po to, by go ukarać, nie krzyczymy na psa leżącego w klatce. Klatka ma wywoływać w psie same dobre skojarzenia i stać się jego azylem.

posłanie w klatce było wyjątkowo miękkie.

Klatka powinna być postawiona w miejscu spokojnym, niezbyt często odwiedzanym, niedostępnym przed dziećmi. Posłanie w klatce powinno być wyjątkowo miękkie, szczególnie w przypadku psów na co dzień śpiących w łóżku.

Ważne, by klatka nie była dla psa za duża- pies powinien w niej bez problemu stanąć, obrócić się i rozciągnąć na długość, ale nic więcej. W przypadku konieczności zamknięcia psa w klatce oprócz posłania powinno być jeszcze miejsce tylko na wodę.

11259175_10203895643104871_3202312185196388526_n

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s