4 podstawowe psie potrzeby

1. żucie- każdy pies potrzebuje około pół godziny żucia/gryzienia dziennie (szczeniaki więcej), co przy żywieniu karmą suchą jest ciężkie do osiągnięcia. Dlatego powinniśmy zapewnić psu albo coś, co będzie mógł pożuć, albo zmianę diety. Osobiście jestem wielką zwolenniczką diety typu BARF, czyli diety surowej, aczkolwiek swoje psy karmię mieszanie- rano dostają suchą karmę, a po południu coś surowego. Polecam (wszystko surowe!): kości wołowe, szyje indycze, porcje rosołowe, ogony wieprzowe, nogi wieprzowe, uszy, kości karkowe. Oczywiście wprowadzając psu kości do diety trzeba robić to stopniowo i obserwować psiego organizmu. Na początku zdarzają się częstsze kupy, zatwardzenia albo nawet zatkanie przewodu pokarmowego, dlatego wprowadzamy kości stopniowo!!!

431142_197719297003956_1804051120_n

Zamiennikiem kości mogą być zabawki, które wypełnia się jedzeniem (mięso mielone, ser biały, pasztet itp.). Klasycznym przykładem jest kong:

B_Food_Ben_Kong_article_detail

Ale wybór zabawek jest bardzo duży. Ja jeszcze polecam Everlasting Treat Ball:

everlastingtreatball95

Żucie/wylizywanie ma jedną ważną zaletę- jest czynnością uspokajającą, dlatego warto zapewnić psu coś do gryzienia po wszelkiego rodzaju imprezach rodzinnych, przy gościach, po intensywnych spacerach itd.

Urozmaicić psu jedzenie można i tak: https://www.youtube.com/watch?v=iwaSgCCnKSw

2. spanie- przeciętnie pies potrzebuje około 16 godzin snu dziennie- szczeniaki i psy starsze nawet więcej. Dla dobrego snu pies potrzebuje:

  • poczucia bezpieczeństwa- czyli miejsca, w którym pies czuje się bezpiecznie i nie jest niczym niepokojony.
  • wygodnego legowiska- takiego, które jest miękkie i pozwala na rozłożenie się na całą długość
  • ciepła- pies zwinięty w kłębek nie może przejść w fazę REM, czyli snu głębokiego, bo do tego potrzebuje całkowitego rozluźnienia mięśni

Psy lubią mieć wybór, dlatego jeżeli jest taka możliwość, to warto zapewnić psu kilka legowisk. Na przykład jedno w miejscu, w którym pies ma przebywać podczas nieobecności domowników/wizyty gości itp. i jedno w miejscu, w którym przebywają domownicy.

Ze względu na to, że pies jest drapieżnikiem, ale też ofiarą psy lubią „nory” i podwyższenia. „Nora” zapewnia osłonę z czterech stron:

legowisko na podwyższeniu (fotel specjalnie dla psa, legowisko na nóżkach) daje psu możliwość kontrolowania sytuacji i wypatrywania „zagrożenia”.

3. ruch- psy w naturze średnio pokonują około 20 km każdego dnia. Średnio- czyli jednego dnia mogą wcale się nie ruszać, a drugiego przejść 40 km. W naszym trybie życia ciężko jest zapewnić psu tyle ruchu, ale mimo wszystko powinniśmy mieć a uwadze, że pies potrzebuje przynajmniej kilka dłuższych (godzinnych) spacerów w ciągu tygodnia. Przy czym taki dłuższy spacer polega na swobodnym ruchu naprzód, podczas którego pies może samodzielnie eksplorować otoczenie. Jeżeli zabieramy psa na spacer do miasta, to już jest zupełnie inny rodzaj spaceru, bardziej męczący psa „umysłowo”, ponieważ w mieście dużo się dzieje. Również wyczerpujący dla psiej głowy będzie spacer w miejsca, gdzie jest dużo zapachów. Dlatego jeżeli nie mamy czasu na długi spacer po lesie, możemy zabrać psa dookoła osiedla na pół godziny, gdzie pozwalamy mu do woli węszyć (czyli jeżeli pies przez pięć minut węszy w jednym miejscu, to mu na to pozwalamy- w końcu to jego spacer).

A w weekendy polecam dogtrekkingi!

11990538_741561715953042_3730703494429213821_n

4. węch- nie od dziś wiadomo, że nos jest najpotężniejszym zmysłem psa. Pies dosłownie widzi świat nosem, tak samo jak my widzimy go oczami: https://www.youtube.com/watch?v=p7fXa2Occ_U

Jeżeli zależy nam na zmęczeniu psa, najłatwiej to osiągnąć przez nos. Polecam wszelkiego rodzaju zabawy węchowe: https://www.youtube.com/watch?v=EJxG–4t3SU i bardzo zachęcam do zajęć z tropienia, które mogą być świetną zabawą zarówno dla psa, jak i dla rodziny.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s