5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o swoim psie

  1. Pies to nie wilk

Pomimo upowszechnionego poglądu psy nie są udomowionymi wilkami. Najnowsze badania dowodzą, że psy nie pochodzą tylko od wilka, ale także od innych dzikich psowatych. W związku z powyższym porównywanie zachowań psów do zachowań wilków jest równie trafne, jak porównywanie zachowań ludzi do zachowań szympansów.

wolf-590756_1280

  1. Pies jest zwierzęciem

W związku z czym jako zwierzę odczuwa tylko emocje proste- typu smutek, radość, niepokój. Emocje złożone, na przykład zazdrość, zawiść, poczucie winy są zarezerwowane tylko dla naczelnych.  Dlatego nie antropomorfizuj psa- nie przypisuj mu zachowań typowo ludzkich (bardzo powszechne i bardzo krzywdzące jest postrzeganie psa przez pryzmat Disneya- nie popełnij tego błędu!!)

32ccab9196b4a901e62c2e96a345dafc

  1. Pies jest egoistą

Oznacza to, że robi w życiu tylko to, co mu się opłaca. Jeżeli będzie mu się opłacało być grzecznym- będzie grzeczny. Ale nie będzie grzeczny tylko i wyłącznie dlatego, by nam zrobić przyjemność- egoiści dbają tylko i wyłącznie o własną przyjemność!

dog-926852_1920

  1. Pies ma umysł na poziomie ludzkiego 2-latka

Według wszelkich badań pojmowanie świata przez psa jest porównywalne do tego, jakie prezentuje przeciętny 2-latek. Jeżeli masz dzieci, zastanów się, jakie było Twoje dziecko w tym wieku? Jak widziało świat, jak się uczyło? A teraz pomyśl, że dokładnie tak działa Twój pies!

child-1031047_1920

  1. Pies nie jest dominantem

Wiesz już, że pies nie jest wilkiem. Wobec tego wszelkie porównywania hierarchii panującej w stadzie wilczym (skąd-inąd najnowsze badania dowodzą, że u wilków także nie panuje hierarchia kaskadowa, tylko rodzinna) do stada, jakie tworzysz z własnym psem są nieporozumieniem! Pies wcale nie chce rządzić, nie myśli po nocach, co by tu zrobić, by Cię zdominować i jak przejąć władzę w Twoim domu. Niegrzeczny pies jest po prostu „niegrzecznym” psem, któremu nikt nie wytłumaczył, jak ma się zachowywać. Pies pilnujący zabawek jest po prostu psem pilnującym zabawek, który nigdy się nie dowiedział, że opłaca mu się oddawać zabawki, zamiast ich pilnować. Ot i cała prawda na temat „dominacji”…

black-786236_1920

One thought on “5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o swoim psie

  1. DulDul 7 stycznia 2016 / 11:51

    Hmmm ale przeciez psy czasem sa zazdrosne np. o innego psa (popatrz na Finke)?

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s