Psy rasy agresywnej

Muszę przyznać, że post pewnej szkoły dla psów (więcej tutaj) natchnął mnie wieloma przemyśleniami 🙂 Kolejne dotyczy mitycznych „psów ras agresywnych”. Nieważne, że setki tysięcy naukowców, szkoleniowców i behawiorystów twierdzi i dowodzi, że nie ma czegoś takiego, jak rasa agresywna- mit ten trzyma się mocno, podtrzymywany przez niektórych szkoleniowców (głównie tych od dominacji), hodowców (bo to większy prestiż hodować psy agresywne), właścicieli (pies agresywny to 100% do szpanu), ale głównie przez niedouczonych urzędników (lista ras agresywnych) i dziennikarzy (lepiej brzmi tytuł „agresywny pitbull pogryzł dziecko” niż „kundel pogryzł dziecko”).

dog-842727_1920

Podczas gdy prawda jest inna- nie ma ras agresywnych. Pies jest psem, zachowania „agresywne” (na przykład pies strzelający zębami do natarczywego szczeniaka po prostu mówi mu „spadaj”, jeżeli strzeli tak zębami do natarczywego dziecka- to już jest „agresywny”, chociaż w psim rozumieniu przekaz był identyczny) ma wdrukowane w sens istnienia i zawsze może użyć zębów (chociażby dlatego, że nie ma rąk- jestem pewna, że w odwrotnej sytuacji, jakby to psy rządziły światem i trzymały w domach ludzi, bylibyśmy notorycznie określani jako „agresywni” za użycie rąk).

dog-218965_1280

Wiadomo że rasy powstały nie od parady, tylko w konkretnym celu. I że inaczej będzie reagował rottweiler, a inaczej chart rosyjski albo cavalier. I fakt, taki rottecek prędzej w obronie własnej użyje zębów niż cavalier (ale już wcale nie prędzej niż pekińczyk- niegdysiejsza tajna broń cesarza). I na pewno zrobi (jeżeli zechce) większą krzywdę. Ale prawidłowo wychowany rottweiler jest takim samym psem, jak każdy inny- też prawidłowo wychowany 😉 Baaa, ja sama osobiście uważam, że rottweilery czy pit bulle to są najłatwiejsze i najfajniejsze psy do pracy, wychowania i życia w rodzinie. A na pewno znacznie bezpieczniejsze, niż ogromie popularne owczarki niemieckie, chociażby dlatego, że są mniej reaktywne.

dog-330136_1280

One thought on “Psy rasy agresywnej

  1. haziaj 31 grudnia 2015 / 17:29

    Świetny artykuł ale z tymi owczarkami niemieckimi to można polemizować. W każdym razie nikt ze zwolenników terminu agresywnej rasy nie zastanawia się iż kwestia pogryzien przez daną rasę to głównie kwestia mody:/ poza tym dane są nieubłagane najwięcej pogryzien czynią mieszance i to nie w typie pitbula, a wśród rasowcow rządzą mysliwskielabki i cockery, z których modazrobiła kanapowce.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s