Agresja u psów

Ostatnia dyskusja o dominacji przypominała mi to, że szkoleniowcy stosują podziały agresji na różne grupy i zalecają różne metody działania w zależności od tego, jakiego typu jest to agresja.

10150724_524272277681988_4113701412844961357_n

Klasyfikacja Sposób leczenia
dominacyjna Szkolenie, warunkowanie instrumentalne, kontrola psa w każdej dla niego istotnej sferze (jedzenie, zabawa, odpoczynek, atencja, poczucie bezpieczeństwa). Systematyczna praca z psem.
zaborcza Odwrażliwianie, nauka rezygnacji, stopniowanie poziomu dostępności do przedmiotu, jedzenia w sposób kontrolowany. Dobrą metodą jest nagradzanie psa tym samym, z czego rezygnuje, bądź nagrodą o wyższej wartości.
terytorialna Obniżenie motywacji, przeciwwarunkowanie niepożądanych zachowań, wprowadzanie komend podporządkowujących.
ze strachu Zbudowanie zaufania u psa w stosunku do opiekuna, wprowadzenie szkolenia z zakresu posłuszeństwa w celu podniesienia pewności siebie, systematyczne narażanie psa na bodźce stresujące i kontrolowanie napięcia nerwowego u psa poprzez przeniesienie uwagi i koncentracji na pracę z opiekunem. Stymulacja psa powinna odbywać się pod okiem specjalisty. W przypadkach bardzo silnego napięcia nerwowego zalecana jest farmakoterapia jako wsparcie w terapii (zawsze w konsultacji z lekarzem weterynarii).
wywoływana bólem Diagnoza oraz eliminacja problemu zdrowotnego.
matczyna Odwrażliwianie, oraz warunkowanie.
między samcami Warunkowanie instrumentalne, kastracja (efekty kastracji nigdy nie są natychmiastowe), przeciwwarunkowanie.
przekierowania Określenie przyczyn pojawiania się agresji pierwotnej oraz leczenie jej, warunkowanie instrumentalne.

Bla, bla, bla 😛

Osobiście dla mnie te podziały to nic innego, jak utrudnianie sobie życia, tym bardziej, że nie zawsze prosto można zakwalifikować agresję- czy pilnowanie miski to agresja zaborcza, dominacyjna czy może ze strachu??

10553599_711962205518158_8093503537845973350_n

Dla mnie odpowiedź jest jedna- agresja zawsze wynika ze strachu. Agresja przy misce wynika z lęku przed utratą jedzenia, agresja przy przesuwaniu/zrzucaniu psa z legowiska wynika ze strachu albo przed dotykiem, albo przed utratą cennego zasobu, jakim jest kanapa. Suka broni szczeniaków z lęku o nie… Pies broni podwórka, bo się boi intruza… Atak na człowieka przechodzącego nad psem też wynika z lęku. Przykłady można mnożyć w nieskończoność i nie spotkałam się dotąd z agresją, która by nie wynikała w linii prostej lub kręconej z lęku. Pies, który gryzie, gryzie ze strachu, nawet jeżeli ugryziona osoba „nic nie zrobiła”- pewnie nie, ale ktoś kiedyś zrobił i pies się nauczył, że ugryzienie jest najlepszą metodą obrony.

Jeżeli chcemy sobie poradzić z jakąkolwiek agresją, należy pracować nad przyczyną- czyli lękiem. Pies, który nie ufa człowiekowi, będzie się bronił przed niespodziewanym dotykiem, zabraniem czegoś czy „atakiem” ze strony człowieka (a przykład nagłym pochyleniem się nad psem). Ale często wystarczy popracować nad relacjami pomiędzy człowiekiem i psem, nad wzajemnym zaufaniem, by większość problemów z agresją magicznie zniknęła. Oczywiście są problemy, których nie zniweluje „miłość i zrozumienie”, ale zawsze, ta „miłość i zrozumienie” pomoże w dalszej pracy nad konkretnym przypadkiem.

dog-900215_1280

A dlaczego pies używa zębów? Bo nie ma rąk, proste. My ludzie odpychamy, popychamy, przesuwamy, uderzamy rękami, pies ma tylko do dyspozycji zęby.

the-teeth-of-the-435945_1920

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s