Samoświadomość

Nad tym, czy zwierzęta posiadają samoświadomość, naukowcy głowią się od wielu lat. Podstawowym dotąd testem do oceny samoświadomości u zwierząt był test lustra- zwierzętom podczas snu lub pod wpływem znieczulenia rysuje się a czole kropkę, jeżeli zauważą ją w lustrze i próbują dotknąć uważa się, że świadczy to o istnieniu samoświadomości. Dotąd test lustra pozytywnie przeszły małpy człekokształtne, delfiny, euroazjatyckie sroki, słoń azjatycki oraz… niektóre mrówki. Natomiast test ten oblały na przykład goryle, psy oraz dzieci poniżej 2 lat 😉

child-856132_1280

Fiasko testu lustrowego w przypadku psów przypisuje się nie tyle braku samoświadomości, co temu, że dla psów dużo ważniejszym zmysłem od wzroku jest węch. Stąd też pomysły na sprawdzenie samoświadomości psów za pomocą zmysłu węchu. Pierwsze próby poczynił w 2001 roku profesor Marc Bekoff, który zbierał zasikany śnieg i porównywał ile czasu jego pies spędza na wąchaniu śniegu z obcymi sikami, a ile na wąchaniu swojego własnego moczu (tzw. test „żółtego śniegu”).

dog-742017_1280

W najnowszym numerze pisma „Ethology, Ecology and Evolution” włoski naukowiec Roberto Cazzolla Gatti  opublikował artykuł, w którym udowadniał, że psy posiadają samoświadomość. Badanie przeprowadził opracowując zapachowy test samorozpoznania i przeprowadził na 4 psach różnej płci i wieku. Badanym psom przedstawiał 5 pojemników (4 z próbkami moczu pobranymi od tych 4 psów i jeden pusty) i mierzył czas, który psy poświęcały na wąchanie konkretnych pojemników. Żadnego właściciela psa nie zdziwią otrzymane wyniki- psy poświęcały znacznie więcej czasu na wąchanie pojemników z zapachem moczu obcego psa co sugeruje, że rozpoznają własny zapach, a zatem są świadome własnego istnienia.

dog-1052756_1920

A wystarczyłoby zapytać właścicieli psów, co sądzą na temat samoświadomości ich pupili 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s