Psy oceniają książki po okładce

Artykuł o takim tytule ukazał się prawie 20 lat temu w piśmie „Anthrozoos” i opisuje wpływ koszulek noszonych przez obcego człowieka na zachowanie psów. Z doświadczeń w których wzięło udział prawie 50 psów wynika, że psy najbardziej reagowały zachowaniami submisywnymi („poddańczymi”), były wyraźnie zaniepokojone i podniecone wtedy, gdy człowiek nosił koszulę w czarno-białe, wąskie pasy, przy czym różnica pomiędzy zachowaniem w przypadku pasów podłużnych lub poprzecznych była nieznaczna (na korzyść- lub raczej niekorzyść podłużnych).

paski

Wyjaśnieniem dla wyników tego eksperymentu jest aposemtyzm, czyli ubarwienie ostrzegawcze- różne gatunki zwierząt lub roślin ubarwione są w szczególny sposób (jaskrawie lub kontrastowo) w celu ostrzeżenia potencjalnego drapieżnika, że mogą się skutecznie obronić przed atakiem- a to poprzez przykry smak (np. biedronki)

ladybug-55056_1920

albo wręcz- jad (u pająków, węży czy niektórych żab). Pasiasta sierść skunksa także pełni funkcję ostrzegawczą: „a spróbuj tylko zaatakować, to popamiętasz!!!”

skunk-687964_1920

Oczywiście to niejedyny cel użycia pasków w świecie zwierząt- mogą być one jeszcze stosowane w celu upodobnienia się do jadowitych zwierząt- na przykład nieszkodliwy wąż mleczny:

Red_milk_snake

upodabnia się do jadowitego węża koralowego:

Micrurus_tener

Z kolei tygrysy na przykład paski noszą nie dla ochrony przed drapieżnikami, ale dla lepszego polowania.

Bardzo ciekawym tematem jest to, dlaczego zebry noszą paski. Naukowcy głowili się nad tym od wielu lat, bo ani nie jest to umaszczenie maskujące (chociaż taka teza najdłużej się utrzymywała), ani ostrzegawcze, a mimo to- paski są! Jak się okazało, paski skutecznie odstraszają owady, a te w obszarach zamieszkałych przez zebry występują w ilościach zastraszających- w ciągu doby mogłyby spuścić z zebry kilkaset mililitrów krwi, a do tego przenoszą różne ciężkie choroby. Dlatego coraz popularniejsze jest malowanie koni w paski celem ochrony przed latającym tałatajstwem lub zakładanie pasiastych derek:

 

koń w paski  bucaz

Wracając do psów- badanie profesora Arnolda Chamove jest o tyle cenne, że pokazuje, jak bardzo ubiór człowieka może wpłynąć na przykład na wynik testów zachowania przeprowadzanych w schronisku. I dlatego warto zapamiętać, że psy „OCENIAJĄ KSIĄŻKĘ PO OKŁADCE”.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s