Śmierdzący problem czyli perfumy „Padlina No. 5”

11011871_860576677323376_8222036806119566856_n

Jednym z częściej występujących „problemów” które mamy z psami, jest ten związany z zapachami… a raczej smrodami. Praktycznie każdy pies przynajmniej raz w swoim życiu wytarzał się w czymś „atrakcyjnie” pachnącym,  a spora część psów robi tak przy każdej okazji.

Teorii wyjaśniających przyczynę tego zachowania jest co najmniej kilka:

11222682_887250887988703_8292709941530173272_n

1) psy tarzają się w padlinie w celu maskowania swojego własnego zapachu, co ma ułatwić polowanie- zapach padliny jest bardzo intensywny i maskuje zapach psa, w związku z czym potencjalna ofiara nie wyczuje zbliżającego się drapieżnika. Ta teoria jest całkiem prawdopodobna, ale- dlaczego w padlinach nie tarzają się koty? Albo inne drapieżniki niespokrewnione z psami?

cat-602944

2) zapach jest dla psa tak atrakcyjny, że doznaje niejako „amoku” ze szczęścia i z tego szczęścia się tarza w zapachu- zachowanie analogiczne do prezentowanego przez zwycięzców np. loterii, którzy też potrafią się tarzać w pieniądzach rozrzuconych na łóżku. Podobnie koty potrafią zapamiętale się tarzać w zapachu kocimętki.

predator-314430

3) zapach na sierści służy do przekazywania informacji reszcie stada- badania przeprowadzone na wilkach w Parku Wilczym w Indianie pokazują, że wilki, które wytarzały się w interesującym zapachu stają się potem obiektem szczególnego zainteresowania członków swojego stada. Poza tym część wilków podążała następnie za zapachem przyniesionym na sierści do jego źródła.

dog-633816

Trzecia teoria jest najbardziej prawdopodobna, chociaż te same badania zostawiają też sporo pytań- bo wilki, jak się okazuje, nie tarzają się tylko w padlinie, ale także w ekstrakcie mięty, perfumach Chanel No.5, odstraszaczu dla psów Halt!, końskich środkach przeciwko muchom (zarazem protestując przeciwko aplikacji środka przeznaczonego dla psów) czy Old Spice!

dog-594750

Jaka by nie była przyczyna, fakt jest faktem, że to zupełnie naturalne zachowanie psa jest jednym z tych, które nam właścicielom przeszkadzają. Co więc możemy zrobić? Najlepiej mieć oczy dookoła głowy (swoją drogą- zawsze polecam na spacerach z psem!) i psa w zasięgu wzroku (też zawsze polecam 🙂 ). Od podejrzanych rzeczy odwoływać, trwające zachowanie przerywać, a śmierdziela po prostu wykąpać. I na następnym spacerze być jeszcze bardziej czujnym!

One thought on “Śmierdzący problem czyli perfumy „Padlina No. 5”

  1. Magdalena Korzekwa 18 grudnia 2015 / 21:48

    O tak, truchełko koteczka w piękny bardzo gorący dzień na długm spacerze na środku pola cieszyło się wielkim zainteresowaniem dla wszystkich i pomimo usilnego i długotrwałego mycia pozostało z Nami przez jakiś czas jeszcze 🙂 Ale to było pamiętne wydarzenie (Takla, Maniek i Maksik) 🙂

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s