Gdy ugryzie pies… albo udrapie kot

W ostatnim poście było co-nieco o wściekliźnie, to teraz wyjaśnię postępowanie w przypadku pogryzienia/podrapania przez potencjalne źródło wścieklizny.

vampire-620893

Po pierwsze, to fakt aktualnego szczepienia psa/kota przeciwko wściekliźnie nie zmywa całego problemu- nie wystarczy pomachać poszkodowanemu zaświadczeniem o szczepieniu. Ponieważ wścieklizna jest chorobą śmiertelną, a każde pogryzienie stanowi potencjalne źródło zakażenia, większość (o ile nie wszyscy) Powiatowych Lekarzy Weterynarii nakazuje właścicielowi sprawcy 15-dniową obserwację w kierunku wykluczenia wścieklizny. Obserwacja prowadzona jest albo przez wyznaczonego lekarza weterynarii z konkretnej lecznicy, albo przez pracownika Powiatowego Inspektoratu Weterynarii. Koszt, jaki ponosi właściciel to tylko dowiezienie psa/kota do odpowiedniego lekarza, a w przypadku, gdy nie ma możliwości dowiezienia- lekarz może dojechać do delikwenta lub obserwacja może być przeprowadzona stacjonarnie w wyznaczonym miejscu (np. w lecznicy z boksami hotelowymi czy w schronisku). Poza tym obserwacja dla właściciela jest bezpłatna, a lekarzowi przeprowadzającemu obserwację płaci Powiatowy Lekarz Weterynarii. Obserwacja powinna być przeprowadzona w dniu ugryzienia (liczonemu jako 1wszy dzień obserwacji), następnie 5., 10. i 15. dnia o dnia ugryzienia.

dog-486550

Po zakończeniu obserwacji wyznaczony lekarz weterynarii wystawia zaświadczenie o zakończeniu obserwacji, które właściciel ma obowiązek dostarczyć osobie pogryzionej oraz Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii.

Na końcu zaznaczę, że każdy kontakt z zębami/pazurami zwierzęcia, które wymaga interwencji medycznej (aczkolwiek powinno to dotyczyć tylko tych przypadków, w których pojawiła się krew), jest z automatu zgłaszany do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej i Powiatowego Inspektoratu Weterynarii. Dlatego nie ma się co wykłócać „a mój pies tylko się cieszył i skoczył i podrapał” albo „chciał złapać piłkę i złapał mnie za rękę”. To jest nieważne!!! Ważne jest to, że niepodjęcie obserwacji skutkuje nie tylko przykrymi następstwami dla właściciela, ale przede wszystkim- dla osoby poszkodowanej, która nie dość, że została ugryziona, to jeszcze bez zaświadczenia o zakończeniu obserwacji musi poddać się profilaktycznemu szczepieniu.

vaccination-67477

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s