Wścieklizna nadal straszy

wscieklizna

Ruchy antyszczepionkowe przybierają na sile i stają się modne nie tylko wśród rodziców, ale także coraz popularniejsze są wśród właścicieli zwierząt. Szczególne cięgi zbiera szczepionka przeciwko wściekliźnie oraz zasadność corocznego obowiązkowego szczepienia. A prawo (a dokładniej ustawa z dnia 11 marca 2004 roku o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt) mówi że:

Art. 56

ust.1 Psy powyżej 3.miesiąca życia na obszarze całego kraju oraz lisy wolno żyjące na obszarach określonych przez ministra właściwego do spraw rolnictwa podlegają obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie

ust.2 Posiadacze psów są zobowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.

szczepienie1

Dalej w ustawie jest jeszcze art. 85 ust. 8 pkt.1a: „kto uchyla się od obowiązku ochronnego szczepienia zwierzęcia przeciwko wściekliźnie, (…) – podlega karze grzywny.

Czyli- bez względu na to, że zgodnie z zaleceniami producenta odporność po jednorazowym szczepieniu utrzymuje się minimum 3 lata, polskie prawo nakazuje nam szczepić psy co 12 miesięcy i koniec kropka. Można dyskutować, czy jest to zasadne i dlaczego do jasnej ciasnej nikt nie nakazuje szczepić kotów (które z racji swojego włóczęgostwa mają większą możliwość załapania i rozprzestrzenienia wirusa), ale jedno jest pewne- wścieklizna w naszym kraju dalej występuje a choroba jest śmiertelna i nieuleczalna!!!

HILB61278RABIESDOG Cose up: Dog's face; Late paralytic rabies. 1963 Mrs Barbara Andrews, Epid. tray #137, B 61278
HILB61278RABIESDOG
Cose up: Dog’s face; Late paralytic rabies.
1963
Mrs Barbara Andrews, Epid.
tray #137, B 61278

I tak dla przykładu napiszę tylko, że w kwietniu 2015 roku stwierdzono 8 przypadków wścieklizny- 7 w woj. małopolskim i 1 w podkarpackim, z czego 2 u psa (!!!), 4 u lisa, 1 u kota i 1 u kuny. Maj był pod tym względem troszkę łaskawszy, bo były tylko 3 przypadki w woj. małopolskim, 2 u lisa i 1 u kota.

big

Szacuje się, że na całym świecie umiera rocznie 55000 ludzi z powodu wścieklizny, z czego ponad 99% przypadków ma miejsce w Azji, Afryce i Ameryce Południowej- i tam źródłem choroby są przede wszystkim psy. W USA rocznie umiera od 2 do 4 osób, przy czym tam z kolei, głównie dzięki powszechnym szczepieniom psów, źródłem zakażenia są nietoperze.

HILB19459RABIES Rabid Dog Rabid dog - saliva about to drip from mouth. 1955 M-183; tray #161, B 19459
HILB19459RABIES
Rabid Dog
Rabid dog – saliva about to drip from mouth.
1955
M-183; tray #161, B 19459

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s