3 powody, dla których psy jedzą trawę

dog-520256_1920

Jedzenie trawy jest popularnym zachowaniem występującym nie tylko u psów, ale też u ich dzikich kuzynów, np. wilków. Badanie przeprowadzone na 49 psach wykazało, że aż 79% z nich regularnie spożywało trawę. Niestety, do tej pory nie wiadomo, dlaczego dokładnie psy tak robią. Tym bardziej, że jedzenie trawy najprawdopodobniej jest zachowaniem wieloprzyczynowym i w zależności od sytuacji i samego psa przyczyna może być różna. Ale najpopularniejsze tezy mówią, że pies je trawę bo:

1) jest znudzony- zwłaszcza jeśli ma dostęp do podwórka, na którym rosnąca trawa jest najciekawszym zjawiskiem

german-shepherd-580010_1920

2) potrzebuje zwymiotować- chociaż badania dowodzą, że mniej niż 10% psów przed jedzeniem trawy wykazywało objawy chorobowe, zaledwie 25% psów po zjedzeniu trawy wymiotuje zaś naukowcy spierają się, czy psy są na tyle inteligentne, by powiązać kwestię jedzenia trawy z wymiotami, obserwacje właścicieli dowodzą, że przynajmniej część psów spożywa trawę właśnie w celu sprowokowania wymiotów, np. gdy na żołądku zalegają niestrawione kawałki kości.

pies i trawa

3) jego dieta jest źle dostosowana- zwłaszcza w przypadku zapotrzebowania na włókno. Jedno opublikowane badanie przytacza przypadek pudla, który przez 7 dni codziennie jadł trawę, po czym po przestawieniu go na dietę o wysokiej zawartości włókna zachowanie natychmiast ustąpiło. Ponadto trawa, zwłaszcza młoda, ma wysoką zawartość witamin i minerałów, a dzicy kuzyni psa w naturze jedzą nie tylko mięso upolowanej zdobyczy (zazwyczaj roślinożernej), ale także zawartość żołądka.

dog-110831_1280

Wprawdzie większość naukowców i lekarzy weterynarii jest zgodna, że jedzenie trawy jest normalnym i zupełnie nieszkodliwym zachowaniem psa, to jednak trzeba mieć na uwadze to, że pewne środki chwasto- i owadobójcze mogą być szkodliwe!

dog-428022_1920

2 thoughts on “3 powody, dla których psy jedzą trawę

  1. Monika 26 grudnia 2015 / 08:23

    psy jedzą perz, nie trawę, a kłącza perzu łagodnie przeczyszczają i regulują pracę przewodu pokarmowego. Od dawna stosowany był w ziołolecznictwie

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s