Z cyklu: „Jak uśmiercić pupila” SPOSÓB Nr 3

CEBULĄ!

onion-647525_1280

I zanim zacznie się wzruszanie ramionami i komentowanie że „to musiałby być bardzo głupi/zdesperowany zwierzak” powiem, że trująca jest nie tylko surowa cebula, ale cebula pod każdą postacią- a więc smażone krążki cebulowe, cebula zasmażana, cebula w zupie cebulowej Knorra czy cebula duszona z mięsem.

fillet-593384_1280 cheese-noodles-174858_1920

Generalnie pies musi spożyć cebulę w ilości odpowiadającej 0,5% swojej masy ciała. I teraz przykład- dla 10 kg psa 0,5% wagi to 50 g, a więc taką dawkę cebuli musiałby pies zjeść, żeby wystąpiły objawy zatrucia. Garść cebulki panierowanej i zasmażanej waży około 20 g, a wszyscy wiemy jak dobrze ona smakuje, więc zjedzenie 2-3 garści takiej cebulki nie jest żadnym problemem- także dla psa!

fried-735004_1920

Substancją trującą w cebuli są dwusiarczki, które powstają w procesie trawienia cebuli. Mają one działanie utleniające i prowadzą do utlenienia i rozpadu krwinek czerwonych, które przyjmują charakterystyczny wygląd pierścionka z oczkiem- są to tzw. ciałka Heinza. Takie zdegenerowane krwinki znacznie gorzej wykonują swoją normalną pracę- czyli transport tlenu, w związku z czym jednym z objawów zatrucia jest osłabienie i zmniejszona tolerancja na wysiłek. Gorszym problemem jest to, że krwinki ulegają rozpadowi i u zwierzęcia dochodzi do anemii- błony śluzowe są blade lub zażółcone, a mocz może być różowy. Bardzo silna anemia jest zagrożeniem życia i może wymagać transfuzji, ponadto rozpadające się krwinki mogą uszkadzać nerki.

blood-75302_1280

Na szczęście leczenie zazwyczaj daje dobre rezultaty i przypadki śmiertelne trafiają się głównie wtedy, gdy amator cebuli za późno lub wcale nie trafi w fachowe ręce lekarza weterynarii.

Ciekawostką jest to, że systematyczne podawanie małych ilości cebuli prowadzi do „uodpornienia” zwierzęcia (a tak naprawdę organizm nadrabia ubytek zdegenerowanych krwinek zwiększoną produkcją nowych), w związku z czym nawet po nagłej uczcie cebulowej mogą nie wystąpić objawy lub będą one łagodne.

UWAGA!!! Koty są dużo bardziej wrażliwe na zatrucie cebulą!

cat-433017_1920

p.s. podobnie działa czosnek, na szczęście czosnek zazwyczaj stosowany jest w bardzo małych ilościach.

garlic-635375_1920

Pozostałe sposoby:

SPOSÓB Nr 1

SPOSÓB Nr 2

One thought on “Z cyklu: „Jak uśmiercić pupila” SPOSÓB Nr 3

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s