Z cyklu: „Jak uśmiercić pupila” SPOSÓB Nr 2

WINOGRONAMI!

grapes-522010_1920

Chociaż nie jest to wcale takie proste- zgodnie z badaniami Animal Poison Control Disease około 2/3 psów jest niewrażliwych na winogrona. *

Natomiast dla pozostałych psów szkodliwe jest już zjedzenie 30 g winogron na 1 kg masy ciała lub 11,5 g rodzynek na 1 kg masy ciała.

food-624603

Bardzo ciekawą sprawą jest to, że jak dotąd nie stwierdzono, co konkretnie w winogronach i rodzynkach powoduje ostrą niewydolność nerek- wiadomo jedynie, że nie ma znaczenia ani sposób uprawy, ani odmiana winogron, ani nawet zawartość pestek (tak po prawdzie to pestki winogron wydają się być absolutnie nieszkodliwe dla psów). Wykluczono także, jakoby objawy te wywoływały środki używane do oprysków czy też różne grzyby, które mogą występować na winogronach. A ponieważ tak naprawdę nic (oprócz zdolności do wywoływania ostrej niewydolności nerek!) o winogronach nie wiadomo, *nie zaleca się podawania ich żadnym psom w obawie o możliwość kumulacji czynnika „X”.

grapes-498682_1920

Pierwszym objawem zatrucia są wymioty, do których następnie dołączają inne objawy zapalenia żołądka i jelit: apatia, biegunka, objawy bolesności brzucha. Natomiast objawy najgroźniejszego- ostrej niewydolności nerek spowodowanej zwyrodnieniem i/lub martwicą kanalików nerkowych pojawiają się po 24-48 godzinach i często początkowo jest to nadmierne oddawanie moczu, które przechodzi następnie w skąpomocz i bezmocz. W badaniu biochemicznym krwi widoczny jest wzrost azotu mocznikowego (BUN), kreatyniny, wapnia i fosforu.

hound-437532_1280

Leczenie jest uzależnione od czasu, jaki upłynął od spożycia winogron oraz od objawów. Rokowanie jest złe w przypadku pojawienia się objawów ze strony nerek-  zmiany zwyrodnieniowe i martwicze już zaistniałe są nieodwracalne, a ostra niewydolność nerek osiąga śmiertelność (pomimo leczenia!)  50-75% (w zależności od badania).

W związku z powyższym nie zalecam podawania winogron i rodzynek żadnym psom- nawet tym, które „już jadły i są zdrowe!”. Bo może po 567 rodzynce okazać się, że jednak zatrucie także ich dotyczy…

Poznaj pozostałe sposoby: SPOSÓB Nr 1

2 thoughts on “Z cyklu: „Jak uśmiercić pupila” SPOSÓB Nr 2

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s