4 problemy zdrowotne, jakie może powodować obroża

1. Uszkodzenie krtani i tchawicy– wystarczy jedno szarpnięcie, aby poważnie uszkodzić tchawicę i/lub krtań. Uszkodzenia tchawicy mają szczególne znaczenie u psów krótkokufowych, np. mopsów czy buldożków, ponieważ u tych psów często występuje zapadanie tchawicy, albo upośledzający dopływ powietrza przerost podniebienia miękkiego.

dog-659267_1920

2. Problemy z oczami– psy ciągnące na obroży ( w przeciwieństwie do psów ciągnących na szelkach!) mają znacznie podniesione ciśnienie śródgałkowe, co może prowadzić do np. jaskry.

puppy-316642

3. Niedoczynność tarczycy– w związku z tym, że obroża leży w okolicy tarczycy, ciągły i powtarzalny ucisk na ten gruczoł może powodować stany zapalne prowadzące nawet do martwicy części gruczołu i co za tym idzie- do niedoboru hormonów tarczycy.

dog-311830

4. Urazy kręgów szyjnych– nie muszą być one spektakularne (np. złamania), by powodować poważne problemy- wystarczą przesunięcia czy pęknięcia kręgów, by mogły wystąpić takie objawy jak: porażenia i niedowłady kończyn przednich i tylnych, zaburzenia czucia (są doniesienia, że częste wylizywanie przednich łap może mieć związek z ciągnięciem na smyczy), omdlenia czy nawet całe zespoły objawów, jak zespół Wobblera czy zespół Hornera

trainer-69476

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s