Z cyklu: „Jak uśmiercić pupila” SPOSÓB Nr 1

CZEKOLADĄ!

chocolate-567234_1920

Czekolada zawiera teobrominę, młodszą siostrę kofeiny, która ma podobnie pobudzające działanie (pobudza mózg, zwiększa pracę serca i wydzielanie moczu, napina mięśnie itd.), aczkolwiek w znacznie słabszym zakresie. Bywa stosowana jako lek nasercowy i diuretyczny oraz w astmie oskrzelowej a to oznacza, że w nadmiernych ilościach może być szkodliwa. Nieznana jest dawka śmiertelna teobrominy dla człowieka, ale znane są przypadki zatrucia ludzi starszych po zjedzeniu bardzo dużych ilości czekolady (ale to naprawdę muszą być bardzo duże ilości!).

U psów sprawa przedstawia się trochę inaczej, albowiem psy bardzo słabo i długo (powyżej 20 godzin) metabolizują teobrominę, zaś produkty metabolizmu tej substancji mają działanie toksyczne. W związku z czym zatrucie czekoladą jest stosunkowo częstym problemem w weterynarii, zwłaszcza w okresie świątecznym.

Zawartość teobrominy jest różna w zależności od czekolady, średnio w czekoladach mlecznych jest od 130 do 474 mg teobrominy, podczas gdy w czekoladzie gorzkiej 70% teobrominy jest już 1037 mg.

cocoa-beans-499970_1280  chocolate-183543_1280

Z kolei dawka śmiertelna dla psa wynosi od 100 do 200 mg na 1 kg masy ciała (w zależności od wrażliwości osobniczej danego psa, wieku, metabolizmu itp.), ale oznaki zatrucia mogą być widoczne przy znacznie niższej dawce (20 mg/kg- wymioty, biegunka; 40-50 mg/kg objawy sercowe, powyżej 60 mg/kg- drgawki). Już 3 kostki gorzkiej czekolady mogą zabić Yorkshire terriera!

dog-200942_1920

Objawy zatrucia czekoladą mogą pojawić się już po 6 godzinach od zjedzenia i są różne: od wymiotów, biegunki, zwiększonego wydzielania moczu, poprzez przyspieszoną akcję serca, nadmierne dyszenie, niepokój, aż do napadów padaczkowych i utraty przytomności.

Odtrutki na teobrominę nie ma, stosuje się leczenie tylko objawowe, które w zależności od ilości przyjętej teobrominy może być nieskuteczne. Dlatego tak ważna jest profilaktyka (czyli uniemożliwienie psu zjedzenia czekolady) oraz szybka reakcja (do 2 godzin!) w przypadku zjedzenia czekolady.

Teobromina jest także trująca dla kotów (oraz koni, królików i papug), ale koty, w przeciwieństwie do psów, nie posiadają kubków smakowych odbierających smak słodki, w związku z czym czekolada nie jest dla nich atrakcyjnym posiłkiem.

cat-650481_1920

Wszystkim tym, którzy chcieliby zakrzyknąć: „a mój pies zjadł całą tabliczkę czekolady i nic mu nie jest!” powiem tylko tyle, że w Stanach trwają badania nad wykorzystaniem teobrominy jako środka toksycznego do kontroli żerowania kojotów w miejscach wypasania zwierząt gospodarskich (czyli do trucia kojotów żeby nie zżerały owieczek).

animal-88950_640

Zaintrygowany? Poznaj SPOSÓB Nr 2SPOSÓB Nr 3

2 thoughts on “Z cyklu: „Jak uśmiercić pupila” SPOSÓB Nr 1

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s